Moderni legendinių chano Chu Bilajaus rūmų interpretacija

Šveicarų architektas Jacquesas Herzogas ir kinų architektas Ai Weiweijus kuruoja šiuo metu Ordoso (mong. Ordus,) dykumoje pradėtą įgyvendinti architektūrinį projektą. Projekto „Ordos 100“ užsakovai „Jiang Yuan Water Engineering Ltd“ įsitikinę, kad tai turėtų atkreipti viso pasaulio dėmesį į Ordosą – ir ten esantį naująjį Kinijos kultūros centrą, antrąjį pagal dydį vidinės Mongolijos provincijos miestą, esantį to paties pavadinimo dykumos plynaukštėje.

aiwei1.jpg

Jau nuo praeitų metų rudenio čia veikia meno darbų muziejus, kur nuolat lankosi kolekcionieriai ir meno kritikai iš viso pasaulio, atvykstantys pamatyti bei įvertinti geriausių pastarojo penkiasdešimtmečio kinų dailininkų darbų. Šiuo metu Ordose, be kita ko, vyksta ir naujų koncerto rūmų statybos.

„Ordos 100“ taps trečiuoju tokio mąsto kultūros ir architektūros srities renginiu šiame mieste. Jo esmė – sukurti naują 200 ha ploto elitinį gyvenamąjį masyvą – savotišką architektūros parodą, primenančią apie „Didžiosios sienos komunos“ ryžtą (kinų statybos kompanija išgarsėjusi įvykdytais grandioziniais projektais dykumoje), tačiau šįkart gerokai pralenkiantį savo pirmtakus. Tam, kad šiame mieste pastatyti šimtą, 1 000 m² ploto vilų J. Herzogas pakvietė į Ordosą šimtą jaunų architektų iš 27 pasaulio šalių. Pakviestųjų sąraše japonų architektų biuras „Atelier Bow-Wow“, olandai „NL Architects“, danų architekto Bjarke Ingelso biuras „BIG“, meksikiečių architektas Michelis Rojkindas ir kiti. Visus dalyvius padalino į dvi grupes, beje, pirmoji pamaina jau pradėjo dirbti objekte, o antroji atvyks į Ordosą šių metų gegužę. Kiekvienam dalyviui jo unikalaus pastato projektavimui skirta 100 dienų. Statybas planuojama baigti jau šiais metais.

ordos_0.jpg

Projektas dar vadinamas „Xanadu atstatymu“. Xanadu arba Shangdu mieste, kuris kadaise stovėjo Ordoso dykumoje, buvo Čingischano anūko chano Chu Bilajaus rūmai. Vasaros sostinę sudarė vidinis bei išorinis miestai. Šiandien šiuos rūmus primena tik keletas pluktos žemės sienų bei apvali plytų platforma. 1275 m. čia lankėsi ir žymusis keliautojas, Venecijos pirklys Marco Polo, kurio pasakojimas apie neįtikėtiną rūmų grožį įkvėpė anglų poetą Samuelį Taylorą Coleridge parašyti žymiąją poemą „Kubla Khan, or a Vision in a Dream. A Fragment.“.