Pradėti „Šiaurės Šaolino vienuolyno“ atstatymo darbai

Šaolino vienuolynas (Sung Šano kalnuose, Henano provincijoje, Dengfengo apskrityje) dažnai vadinamas „Šiaurės Šaolino vienuolynu”, tačiau toks pavadinimas klaidingas. Jis atsirado dėl įsitikinimo, kad kažkur Pietų Kinijoje kadaise buvo vienuolynas vadintas „Pietų Šaolino vienuolynu“. Tačiau tokio vienuolyno egzistavimo iki šiol nepatvirtino jokie istoriniai ar archeologiniai šaltiniai, o žymusis Šaolino vienuolynas Sung Šano kalnuose visada buvo vadinamas tiesiog „Šaolino vienuolynu“ (kin. Shao Lin Si)  arba „Šaolino Čan budizmo vienuolynu“ (kin. Shao Lin Chan Si).

„Šiaurės Šaolino vienuolynas“ iki sugriovimo

Tuo tarpu vienuolynas kadaise vadintas „Šiaurės Šaolino vienuolynu“ ištiktųjų egzistavo, tačiau tai visiškai kita šventovė – Sung Šano kalnų vienuolyno filialas kurio oficialus pavadinimas ir buvo „Šiaurės Šaolino vienuolynas“ (kin. Bei Shao Lin Si), esantis 115 km šiauriau Tiandzino (kin.: Tian Jin), Dzi Sien vietovėje (kin.: Ji Xian). Šiuo metu pradėti vykdyti šio vienuolyno atstatymo darbai, tam reikalui Sung Šan kalnų Šaolino vienuolyno abatas Ši Jung Sin (kin.: Shi Yong Xin) skyrė 160 mln. juanių.

Šiaurės Šaolino vienuolyno istorija siekia mongolų dinastijos Juan (kin. Yuan Chao, 1271–1368) valdymo laikus. Anuomet Sung Šano Šaolino vienuolynui vadovavo abatas Siue Ting Fu Yu (kin.: Xue Ting Fu Yu, 1203-1275) – viena nuostabiausių asmenybių ne tik Šaolino vienuolyno, bet ir viso kiniškojo budizmo istorijoje.

Šaolino vienuolynas ėmė augti tokiais tempais, kad jau nebegalėjo sutalpinti visų norinčių. Todėl Fu Ju sprendimu buvo įkurta keletas Šaolino vienuolyno filialų, tačiau (jau po abato Fu Ju mirties) tik vieninteliam Dzi Sien vienuolynui 1315 m. buvo suteiktas skambus vardas – „Šiaurės Šaolino vienuolynas“.  Iš Šaolino ten vykdavo mokytojai, taip pat ir UŠU instruktoriai. „Šaolino kumščio“ (kin.: Shao Lin Quan ) menas ir Čan budizmo mokymas ėmė plisti kartu su šių filialų atsiradimu.

„Šiaurės Šaolino vienuolynas“ gyvavo iki pat XX a. kol Antrojo Kinijos – Japonijos karo metu (1937 – 1945) jį sugriovė japonų kariai.

„Šiaurės Šaolino vienuolyno“ griuvėsiai

Vienuolyno atstatymo projekto konkursą laimėjo Taivanio architektas Ricky Liu. Jo paisūlytame projekte numatoma atstatyti Tang (kin. Tang Chao) ir Sung (kin. Song Chao) dinastijų laikų vienuolyno ansamblį (618 – 1279). Tačiau naująjame vienuolyne papildomai bus įdiegtos energiją taupančios, aplinkai nekenksmingos technologijos. Pekino universiteto “Tsinghua” specialistai talkins R. Liu vienuolyno atstatymo metu. Planuojama, kad vienuolyno statybos užtruks 8 – 10 metų ir kainuos apie  2 mlrd. juanių (292.92 mln. JAV dolerių). Tikimasi, kad šis Šaolino filialas taps pasaulinio garso sakraliniu kompleksu. 

Makete atkurtas „Šiaurės Šaolino vienuolyno“ Tang ir Sung dinastijų laikų architektūrinis kompleksas

Praeityje Dzi Sien apskrities kalnuose būta 72 vienuolynų, tarp jų ir pastarasis Sung Šano Šaolino vienuolyno filialas. Vienintelė išlikusi jo dalis – pagoda ir keletas monumentų su įrašais, kurie priskiriami Cing (kin. Qing Chao, 1644 – 1911) valdymo laikams. Šiuo metu stelos perkeltos į saugyklą ir yra neprieinamos plačiąjai visuomenei.

„Šiaurės Šaolino vienuolyno“ pagoda

Šiaurės Šaolino vienuolynas praeityje užėmė apie 500 mu (33 ha) plotą. Po rekonstrukcijos čia persikels ir vietinė kovos menų mokykla. Šiuo metu mokykloje yra apie 600 mokinių, kuriems vadovauja instruktoriai apmokyti Sung Šano Šaolino vienuolyne.

Šaolino vienuolynas Sung Šan kalnuose niekuomet nebuvo vadinamas „Šiaurės“ Šaolinu. Toks pavadinimas prigijo dėl to, jog iki žymiausio kinų kovos menų istoriko Tan Hao atliktų tyrimų daugelis buvo įsitikinę, jog egzistavo vienuolynas vadintas „Pietų Šaolinu”. Nors šiuo metu Pietų Kinijoje, menamoje jo buvimo vietoje jau yra pastatytas naujas „Pietų Šaolino vienuolynas”, šios vietos autentiškumo įrodyti nepavyksta. Sung Šano Šaolino vienuolyno abatas taip pat patvirtino, kad frazės „Pietų Šaolino vienuolynas” nėra aptikta jokiose Šaolino vienuolyno archyvuose saugomose knygose ar dokumentuose.

Be „Šiaurės Šaolino vienuolyno” Dzi Sien vietovėje, tiksliai žinoma, kad dar vienas buvęs Šaolino filialas yra „Tuštumos vienuolynas“ (kin. Kong Xiang Si), esantis Henano provincijos pakraštyje, šalia Sanmensia (kin. San Men Xia) miesto,  „Meškos ausies kalno“ (kin. Xiong Er Shan) papėdėje. Tačiau pastarasis niekuomet nesivadino Šaolinu.