Sung Šan kalnų architektūrinis ansamblis pretenduoja patekti į UNESCO sąrašus

Pasak Henano (kin. He Nan) provincijos Senųjų kultūros paminklų valdybos Sung Šano (kin. Song Shan) kalnų architektūros ansamblis tapo vieninteliu Kinijos objektu, kuriam šiais metais bus siūloma suteikti Pasaulinio kultūros paveldo objekto statusą. Šį ansamblį sudaro observatorija, Sung Jue vienuolyno (kin. Song Yue Si) pagoda, Hui Šan vienuolynas (kin. Hui Shan Si), Šaolino vienuolyno (kin. Shao Lin Si) architektūrinis ansamblis (įskaitant kasdieniniams darbams naudojamą kiemą, pagodų mišką ir „Pirmojo patriarcho buveinę“ (kin. Chu Zu An)) – iš viso 11 žymiausių statinių esančių 8 skirtinguose sklypuose. Jie demonstruoja 2000 m. architektūros ir statybos istorijos laikotarpį. Šie statiniai vertinami kaip turintys didžiulę istorinę, meninę ir mokslinę reikšmę.

Sienų tapyba Šaolino vienuolyne.

Pagal senovės kinų astronomijos principus Sung Šano kalnai yra pačiame dangaus ir žemės centre. Todėl konfucianizmo, daosizmo ir kitų religinių – filosofinių mokyklų atstovai pastatė čia daugybę įvairiausių statinių.

Henano provincijos valdžios atstovai jau senai rūpinasi tuo, kad Sung Šano kalnų architektūrinis ansamblis būtų įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašus. 2009 m. vykusioje 33 – joje UNESCO sesijoje nuspręsta, kad kitoje sesijoje vyksiančioje Brazilijoje bus svarstomas Sung Šano kalnų ansamblio įtraukimo į pasaulinio kultūros paveldo rejestrą klausimas. Henano kultūros paminklų apsaugos valdyba savo ruožtu Pasaulinio paveldo komitetui jau yra padavusi paraišką. 

Sung Jue vienuolyno (kin. Song Yue Si) pagoda (509 m.). Tai seniausia plytinė pagoda Kinijoje

Tai Ši Ciue (kin. Tai Shi Que) pavėsinė pastatyta 118 m. Ji apibūdinama kaip kukli ir iškilminga. Pats „Centrinės viršukalnės vienuolynas“ (kin. Zhong Yue Miao) statytas  220 – 207 m. pr. Kr., Cin dinastijos (kin. Qin Chao, 221-207 pr. Kr.) valdymo metu. Jis užima daugiau nei 117 tūkst. m² plotą.

Šao Ši Ciue (kin. Shao Shi Que) pavėsinė  pastatyta Rytų Han (kin.: Dong Han, 25-220) dinastijos valdymo metais (apie 123 m.). Šao Ši Ciue struktūra beveik identiška Tai Ši Ciue pavėsinei

Ci Mu Ciue (kin. Qi Mu Que) pavėsinė taip pat pastatyta Rytų Han dinastijos valdymo metais (apie 123 m.). Pavėsinės įrašai laikomi itin vertingais.

Šaolino vienuolynas buvo pastatytas V a. pabaigoje, 19 – ais imperatoriaus Siao Veno (kin. Xiao Wen) valdymo metais. Jis užima apie 36 tūkst. m². „Pirmojo patriarcho buveinė“ – jubiliejinis statinys, kuris buvo pastatytas Sung (kin. Song Chao ) dinastijos laikais, Čan budizmo įkūrėjo, indų vienuolio Bodhidharmos (kin. Pu Ti Da Mo) garbei. 2007 m. Šaolino kovos meno mokykla buvo įtraukta į Valstybinius nematerialaus kultūrinio paveldo sąrašus.

Observatorija yra kiek šiauriau Dengfengo miesto. Ji pastatyta 1267 – 1269 m. Tai seniausia astronominė stotelė Kinijoje ir vienas seniausių astronominių stebėjimams skirtų paminklų pasaulyje. 1961 m. ši observatorija buvo įtraukta į svarbiausių saugomų istorinių ir kultūrinių Kinijos vertybių sąrašą.