Ar galima perprasti Feng Shui per penkias minutes?

Rytų civilizacijų kultūros pasiekimais mūsų šalyje imta domėtis jau senokai. Daug rytietiško stiliaus interjero elementų tapo neatsiejama kai kurių lietuvaičių būstų dalimi. Ne vienas iš jų skuba pasigirti, kad už savo gerbūvį ir sveikatą yra dėkingas senovės kinų dekoravimo menui Feng Shui. Tačiau tik nedaugelis jų gali didžiuotis būstu, kuris buvo sukurtas autentiško Feng Shui pagalba. Problema ta, jog daugelis tokio pobūdžio patarimų pasiekia mus visai ne iš rytų, o iš Vakarų.

9636526.jpg

Klasikinio Feng Shui pradžia – VIII a

Įprastai Feng Shui istorija pradedama nuo teiginio, kad ši kinų estetikos suvokimo mokykla ir jos propaguojamas dekoravimo menas buvo taikomas dar prieš 3000 metų, nors iš tikrųjų pilnaverčio autentiško Feng Shui gyvavimo dienas (taip kaip jis suvokiamas šiandien) galima pradėti skaičiuoti tik nuo VIII a. Pradžioje kinai rėmėsi daosistų mąstytojų suformuota Kan Yu (kin. 堪輿) (liet. Dangaus ir Žemės Dao) sistema. Ši sistema apibūdino jėgų, esančių tarp dangaus ir žemės, ryšį ir rėmėsi išimtinai Penkių pirmapradžių elementų Wu Xing (kin. 五行) bei Yin ir Yang (kin. 陰陽) principų taikymu.

Daugelį amžių kinų protėviai perdavinėjo šį mokymą iš kartos į kartą papildydami jį naujovėmis atrastomis empirinių paieškų, statistikos bei eksperimentų būdu. Kiekvienos kartos naujieji atradimai palaipsniui buvo įtraukiami į dekoravimo mokymą, o senosios teorijos atnaujinamos.

Tangų dinastijos valdymo metai (618–907) laikomi Kan Yu klestėjimo era. Būtent tuo metu ši sistema imta itin plačiai taikyti. Ypač išpopuliarėjo patobulinta jos forma vadinama San He (arba San He Shui Fa, liet. Trijų harmonijų vandens metodo mokykla). Tai seniausioji klasikinio Feng Shui forma. Ši mokykla ypatingai pabrėžė kalnų bei vandens telkinių svarbą gyvenamajai aplinkai ir pasižymėjo savo grandioziniais užmojais.

Mingų (1368–1644) dinastijos valdymo pabaigoje išsivystė naujoji ideologija, vadinama San Yuan (liet. Trys ratai). San Yuan buvo kuriama remiantis esminiais San He principais, tačiau turėjo keletą skirtumų, kurių pagrindinis tas, jog San Yuan labiau pabrėžia laiko aspekto svarbą, tuomet kai San He sutelkia dėmesį į fizionomiką, išvaizdą, formą bei tekantį vandenį.

Įkūnija mokslą ir meną

Tiesiogiai išvertus į lietuvių kalbą Feng Shui (kin. 風水) reiškia „vėjas ir vanduo”. Tai senovinis kinų būdas suskurti idealią aplinką gyvenimui bei darbui. Daugelis pasaulio tautų turi savo gyvenamosios aplinkos formavimo būdų, tačiau kiniškasis Feng Shui išsiskiria tuo, kad savyje įkūnija mokslą ir meną. Tai išmintis, išaugusi iš ilgalaikių stebėjimų, leidžianti surasti tinkamiausią (kinų suvokimu) aplinkos formavimo būdą.

Feng Shui – dekoravimo sistema, pagrįsta Yi Jing (kin. 易經, liet. Permainų knyga), Ba Gua (kin. 八卦, liet. Aštuonių simbolių) teorija, Yin–Yang ir Wu Xing filosofija bei tarpusavio sąveika, Qi (kin. 氣, liet. oras) energijos tekėjimo bei daugeliu kitų sudėtingų kinų filosofijos principų. Klasikinis Feng Shui buvo sukurtas ne remiantis psichologija, prietarais ar įsivaizduojamojo teisingo mąstymo pagrindu. Tai rimta studija, skirta paaiškinti, kaip nematomi arba nepastebimi mūsų aplinkos elementai įtakoja žmones, gyvenančius ar dirbančius tam tikroje vietoje, tam tikrą laiko tarpą. Dauguma formulių, naudojamų Feng Shui, reikalauja eilės matematinių skaičiavimų. Pasak kinų specialistų, autentiškais kinų dekoravimo būdas turi būti: koreguojantis – išgydyti esančias problemas, konstruktyvus – atskleisti praeitį, aiškinti dabartį ir nusakyti ateitį. Tačiau kaip ir daugelis kitų rytų kultūros aspektų, Feng Shui atkeliavęs į vakarus, dėl paprasčiausio neišmanymo, analogų nebuvimo bei nenoro gilintis į reiškinio esmę ilgainiui tiesiog paskendo vakarietiškų interpretacijų liūne. Ir, galų gale, begalei diletantų tapo neblogu pasipelnymo šaltiniu.

Feng Shui ar McFeng Shui?

Dažnai tenka nugirsti diskutuojant apie tai ar Feng Shui principai, taikomi pastato viduje ir lauke, yra skirtingi? Atsakymas: jie negali skirtis, todėl, kad yra kuriami remiantis bendrais Feng Shui principais. Kitas populiarus klausimas, ar patalpa iš anksto gali turėti „blogą“ Feng Shui? Atsakymas: Feng Shui iš anksto neegzistuoja, jis turi būti kuriamas.

Jei jums kažkada teko susidurti su teiginiu, kad virtuvėje jokiu būdu begali būti fontano ar akvariumo – žinokite, jog tai netiesa. Tai klaidinga elementų interpretacija, kad vandens buvimas užgesina ugnies stichiją, kurią simbolizuoja virtuvė ir tai kažkokiu mistiniu būdu turėtų sugriauti jūsų gerovę.

Dažnai galima sutikti teiginį, kad, pavyzdžiui, „jei jūsų akvariume nugaišta žuvis, tai reiškia, kad ji absorbavo kažką negatyvaus, kas galėjo nutikti jums“. Tačiau iš tiesų, tai greičiausiai reiškia, kad jus tiesiog blogai ja rūpinotės.

Šiuo metu itin paplito vadinamosios Naujųjų Amžių pseudo Feng Shui teorijos, teigiančios: „nelaikykite knygų miegamajame, jos yra per daug stimuliuojantis elementas, „niekada nestatykite lovos priešais sieną, už kurios yra vonia“. Autentiškojo Feng Shui pasekėjai su tuo nesutinka, jų nuomone bet koks patarimas, sakantis „visada darykite tik taip“ arba „niekada nedarykite šitaip“ yra tik bendras patarimas ir kartais visiškai netinka jūsų unikaliai erdvei.

Dar vienas plačiai paplitęs klaidingas teiginys – „nenaudokite dienos šviesos šviestuvų jūsų darbo vietose, nes tai skatina „gerovės ir sveikatos nutekėjimą iš patalpos“. Netiesa. Kaip dienos šviesos šviestuvas gali blogiau įtakoti kambarį nei, pavyzdžiui, dienos šviesa sklindanti per langą? Kai nėra galimybės pasitelkti natūralų apšvietimą, dienos šviesos šviestuvas gali būti geriausias sprendimas, kitaip neatsiejamu jūsų darbo vietos „Feng Shui elementu“ taps akiniai. Toks požiūris – neproduktyvus kūrybos bei gerovės atžvilgiu ir prieštaraujantis autentiškojo Feng Shui racionalumui.

Šie mitai pasiskolinti iš vieno žymaus JAV Feng Shui autoritetų, kurio darbai ir šiandien mielai verčiami į lietuvių kalbą. Iš tokių knygelių geriausiu atveju galima pasimokyti kaip nereiktų suvokti Feng Shui.

Šiandien bet kuriame knygyne galime įsigyti literatūros, žadančios atskleisti mistinio kinų Feng Shui meno paslaptis („Feng Shui per penkias minutes“ ir kt.) Problema ta, kad dauguma autorių net nekelia sau tokio uždavinio. Greičiau nori įsiteigti skaitytojams, todėl bando atrasti (sukurti) kuo labiau supaprastintą ir lengvai prieinamą būdą, o kartais tiesiog fantazuoja, pasislėpdami po skambia Feng Shui antrašte.

Ryškus pavyzdys gali būti JAV leidžiama knygelių serija „McFeng Shui“. Jų autorė savaip interpretuoja gydymą kvapais ir Feng Shui, iškraipydama jų pirminę prasmę. Savo darbuose autorė įpina iš konteksto ištrauktų ne tik kinų, bet ir europietiškos kultūros elementų, visiškai nesusijusių su šia tema. Be to, iškraipo istorinius faktus, pati sukuria ryšį tarp įvairių dvasinių ir kitų sistemų bei pateikia jas kaip nuodugnias studijas ir mistinį pažinimą.

Todėl ne veltui tokie skaitiniai vadinami „opiumu masėms“. Tokių veikalų skaitytojų auditoriją šios knygelės veikia lyg narkotikai. Taip pat kaip ir populiarūs meilės romanai bei psicho–religinė literatūra, kuri yra pritaikyta tam tikram žmonių tipui, o jų turinys visiškai skiriasi nuo realybės.

Žmonėms, kurių sąmonė yra įtakota psicho–religinės subkultūros tai atrodo patrauklu, susiję su dvasiniais reikalais bei alchemija. Tuo tarpu tai tik paprasčiausia vagystė, nepagarba ir šiurkštus materializmas. Tokiuose leidiniuose labai nesunkiai galime įžvelgti „greit praturtėk“ literatūros ir okultinės kalbos elementų, kuriais persismelkusios „McFeng Shui“, „Feng Shui per penkias minutes“ ir kitos su šia tema susijusios knygelės. Autoriaus fantazija čia dažniausiai pateikiama kaip neginčijama dogma ir pridengiama Feng Shui širma.

Niekas negali nuteisti už fantazijos pardavinėjimą, bet tik ne tuo atveju, kai fantazija parduodama mokslo pavidalu. Tokio pobūdžio teismai Kinijoje, o ypač Taivanyje jau tapo kasdienybe.

Norint kuo gražiau bei racionaliau įsirengti savo būstą, visiškai nebūtina pavyzdžių ieškoti Tolimuosiuose Rytuose. Nebūtina išmanyti ir kinų filosofijos subtilybių vien tam, kad pasiskolintumėte vieną ar kitą jų tradicinio dekoro elementą, bet jeigu jus žavi tų elementų visuma ir tarpusavio sąveika – neverta rinktis lengviausio kelio ir tikėti pseudo Feng Shui patarimais

kategorija: