UŠU istorija

Turinys

Išsamiau vakarų pasaulis su kinų kovos menais susipažino prieš porą dešimtmečių. Išleista begalė kinų kovos menų vadovų ir istorijos aprašų, sukurta daugybė įvairiausių UŠU (kin.: Wu Shu 武術) stilių klubų. Tikėtina, kad netrukus sportinis UŠU įžengs ir į pasaulio Olimpinių žaidynių areną. Atrodytų kokios gi čia galėtų būti paslaptys?

Kinų kovos menai – harmoninga gilaus dvasingumo ir fizinio žmogaus tobulumo sintezė. Nė vienoje kitoje kultūroje neaptiksime tokios kovos meno ir išmintingo įsigilinimo į savo sielos paslaptis darnos. Būtent dėl to nuo seniausių laikų UŠU kovotojai Kinijoje buvo laikomi sektinu pavyzdžiu. Ne veltui kovos meno meistrus lygindavo su veidrodžiu...

Tradiciniu kinų kovos menu ušu nūnai domisi ne tik jauni Rytų sporto rūšių gerbėjai, bet ir žmonės, persiritę per keturiasdešimt. Tikima, jog tai veiksminga profilaktika ligų, o jos po keturiasdešimties ima pulti žmogų, jeigu šis nuolat jaudinasi, mažai juda, persivalgo ir t.t. Televizijos laidose dabar dažnai pasakojama, jog ušu, paskelbtas Kinijoje nacionaliniu sportu, mėgstamas ir darbininkų, ir valstiečių, ir intiligentų, ir moksleivių, ir vaikų. Todėl daugelis klaidingai mano, jog kinų ušu tėra paprasčiausi higieninės gimnastikos kompleksai, kiti ušu laiko karatė kinų variantu.
Jei Bruce Lee būtų praktikavęs kitą ušu stilių, apie Wing Chun niekas ir nebūtų girdėjęs. Dėl šio aktoriaus populiarumo šis nanquan (Pietinio kumščio) stilius tapo žinomiausia šių laikų kinų kovos menų mokykla. Milžiniška Bruce Lee įtaka išpopuliarino jo mokytoją Yip Man ir, žinoma, legendinį stilių, padėjusį pagrindus koviniams „Mažojo drakono“ įgūdžiams.
Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas surengtos antrosios kinų kultūros savaitės renginių metu UŠU (Chen Taijiquan, Baguazhang ir Tongbeiquan) meistras iš Kinijos, UŠU filosofijos tyrinėtojas, Liaoningo universiteto filosofijos katedros dėstytojas doc. Guo Siaofeng‘as (kin. 郭晓峰 Guo Xiaofeng) skaitė paskaitą „Kinų kovos menai (wushu) ir daoizmo filosofija“.

„Lietuvoje dabar yra sveikatingumo bumas. Kai kas nors skundžiasi, kad neranda sveiko maisto, mes kartais atsakome, geriau parodykite, kur nesveiko nusipirkti, – juokauja Lietuvos ušu federacijos prezidentas Tomas Lapinskas. – Smagu, kad pas mus yra fizinės kultūros mada. Atsiranda labai daug dalykų, kuriais žmonės gali užsiimti, bet toje visoje gausoje taidzi paskęsta. Tai nėra „fast foodas“, o senovinė, pakankamai sudėtinga kinų filosofija, pasaulėžiūra.“

 

If Bruce Lee was practicing another wushu style, no one would ever know anything about Wing Chun! Due to his popularity this school of nanquan (southern fist) was lucky enough to become the most known school of Chinese wushu of our time. The tremendous impact of Bruce Lee highlighted his teacher Yip Man, and, of course, the legendary style which was the foundation of the martial skills of the late “Little Dragon”.
Tai Dzi Ciuan (kin.: Tai Ji Quan 太極拳) – vienas UŠU (kin.: Wu Shu 武術) stilių, ko gero, labiausiai atspindintis visą kinų kovos bei sveikatingumo sistemų efektyvumą, sudėtingumą bei filosofiją. Šiandien Tai Dzi Ciuan (dažnai sutrumpintai vadinama tiesiog Tai Dzi) teikiamus privalumus vertina milijonai žmonių visame pasaulyje. Vyksta nuodugnūs šios sistemos moksliniai tyrinėjimai, ir palaipsniui senovinė sistema, kaip ir dauguma UŠU stilių, nusipurto prasimanymų bei neprofesionalių interpretavimų dulkes.

Pietuose kumštis – šiaurėje koja [Šis posakis susiformavo iš patarlės: „Pietuose kumštis – šiaurėje koja, rytuose ietis – vakaruose lazda“]. Kumštis smogia ten kur guli jautis. Neišmokęs stovėti, neišmoksi vaikščioti. „Tūkstančio kilometrų kelionė prasideda nuo vieno žingsnio“.

Gyvuoja daugybė mitų apie kinų kovos menus, ne tik už Kinijos ribų bet ir pačioje Kinijoje. Dažniausiai žmonės linkę tikėti šiais mitais, juos priima kaip neginčijamą tiesą todėl, kad tiesiog nebando jos sužinoti. Šie mitai taip įsitvirtino masinėje sąmonėje, kad bandymas juos paneigti pasitinkamas su dideliu pasipriešinimu: „Ką jūs sakote, juk VISI ŽINO, kad buvo visiškai kitaip“. Ir visgi pabandykime pažvegti, kas iš tikrųjų žinoma.